W poszukiwaniu cząstek Higgsa,czyli uczniowie powiatu otwockiego w CERNUczniowie szkół powiatowych w Otwocku uczcili Międzynarodowy Rok Chemii oraz Rok Marii Skłodowskiej - Curie projektem "Śladami Marii Skłodowskiej Curie". Na zakończenie działań naukowych, z inicjatywy nauczycielek chemii Liceum Ogólnokształcącego im. K. I. Gałczyńskiego, młodzież z naszego powiatu odwiedziła Centralne Laboratorium Badań Nuklearnych w Genewie. Działalność CERN to czysta nauka, poszukiwanie odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące przyrody: co to materia? skąd się bierze? w jaki sposób tworzy ona tak skomplikowane obiekty, jak gwiazdy, planety i istoty ludzkie? Najważniejszym i najbardziej zaawansowanym technologicznie urządzeniem pracującym w tym instytucie jest Wielki Zderzacz Hadronów czyli cząstek elementarnych. Został on skonstruowany na planie torusa, czyli czegoś na kształt dętki rowerowej, a jego obwód wynosi 27 kilometrów. Cała konstrukcja leży od 50 do 175 m pod ziemią i jest największym urządzeniem badawczym na świecie. Jednym z zadań LHC jest dostarczenie odpowiedzi na pytanie dotyczące otaczającego nas świata i prawidłowości nim rządzących. Za jego pośrednictwem naukowcy starają się m.in. odkryć dodatkowe wymiary przestrzenne oraz tzw. cząstkę Higgsa, która dała początek wszelkiej materii.
W planie naszego zwiedzania był wykład "Witamy w CERN-ie", następnie wizyta w centrum zbierania danych, zwiedzanie hali testowania magnesów nadprzewodnikowych SM18 oraz wystawy eksperymentu ATLAS.
Młodzież uczestnicząc w wykładach, projekcjach, pokazach prowadzonych przez polskich naukowców pracujących w Genewie, uświadomiła sobie wagę badań nad własnościami cząstek elementarnych. Nawet obiad zjedzony w CERN-ie wśród naukowców z całego świata był niezwykłym przeżyciem. Być może jedliśmy posiłek razem z przyszłym Noblistą.
Na zakończenie wizyty w CERN-ie zaprezentowano multimedialny pokaz teorii poświęconej powstawaniu Wszechświata w Globe. Uwagę młodzieży wzbudziło również stanowisko gdzie prezentowany był pierwszy serwer WWW z 1990 roku skonstruowany przez Tima Berners - Lee pracownika instytutu. Ewaluacją zajęć było aktywne zwiedzanie wystawy "Mikrokosmos" i konkurs dla młodzieży związany z działalnością CERNU-u i jego osiągnięciami. W podziękowaniu za profesjonalne zajęcia uczniowie wręczyli prowadzącym upominki związane z powiatem otwockim.
Uzupełnieniem wiedzy naukowej były wizyty w interaktywnym muzeum nauki Technorama w Winterthur w Szwajcarii i Muzeum Niemieckim w Monachium. Młodzież z pasją wykonywała doświadczenia z dziedziny chemii, fizyki, mikrobiologii. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zabawy z udziałem laserów, magnesów, urządzeń do pomiarów możliwości fizycznych człowieka. Dużą widownię zgromadził spektakularny pokaz "Electrical show" pokazujący przepływ ładunków podczas wyładowań atmosferycznych w Technoramie.
Dopełnieniem działań naukowych była część turystyczna wyprawy. Młodzież zwiedzała zabytki: Bamberg - miasto wpisane na listę UNESCO, Genewę, Monachium, wodospady w Rheinfall. Atrakcyjną formą poznawania była gra miejska "Odkrywanie Genewy - zabawa w podchody Treasure Hunt", dotycząca najważniejszych miejsc miasta, w którym mają swoja siedzibę liczne organizacje międzynarodowe.
Oprócz naukowego wymiaru wycieczki położono nacisk na integrację młodzieży z różnych szkół powiatu otwockiego. W wycieczce wzięli udział uczniowie z LO im. K. I. Gałczyńskiego, LO im. J. Słowackiego, Zespołu Szkół Nr 2 im. M. Skłodowskiej - Curie, Zespołu Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych im. St. Staszica, Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Nr 1 im. M. Konopnickiej. Taka współpraca międzyszkolna okazała się świetnym pomysłem na promocję powiatu otwockiego w świecie. Nasz projekt edukacyjny zakończył się sukcesem.
Słowa podziękowania trzeba niewątpliwie skierować w stronę p.dyr. Elżbiety Rybki, pomysłodawczyni i kierowniczki projektu naukowego, oraz Pań: Ewy Trojan, Katarzyny Kieszek, Haliny Jastrzębskiej, Izabeli Buczek, Renaty Demiańczuk za chęci i wytrwałość, oraz Oświaty Powiatowej za dofinansowanie. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom naszego przedsięwzięcia, bez których wycieczka ta nie nabrałaby tak wyjątkowego charakteru.

Renata Demiańczuk
Ewa Trojan