"Gałczyn" "Szkołą Dialogu"

Z Ambasadą Niemiec "Na ty"


3 lutego tego roku, tuż po feriach, w mroŸne zimowe południe, członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego przy L.O. im. K.I. Gałczyńskiego byli gośćmi pani Anji Schmid, pracownika Referatu Prasowego Ambasady Niemiec w Warszawie. Klub, pod opieką Katarzyny Kałuszko i Elżbiety Piotrowskiej, przygotowuje się do kolejnej edycji młodzieżowej wymiany szkolnej z partnerem z Herford z Niemiec. Chcąc jak najlepiej wypaść na spotkaniu, które tym razem będzie miało miejsce ponownie w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej pod Wrocławiem, skorzystaliśmy z zaproszenia Ambasady do odwiedzenia jej nowej siedziby przy ulicy Jazdów i uczestnictwa w seminarium "Niemcy na żywo – jak to działa?"
Uczniowie obejrzeli pokaz multimedialny prezentujący najistotniejsze elementy dnia dzisiejszego Niemiec. Pani Schmid zaprzyjaŸniona jest z nasza szkołą jeszcze z czasów jej pracy w PNWM, gdy prowadziła sprawy spotkań młodzieżowych. Obecnie, jako pracownik ambasady, posługujący się wspaniałą polszczyzną, opowiadała o kontrastach , stereotypach w postrzeganiu Niemców, o funkcjonowaniu ambasady, jako przedstawicielstwa państwa. W czasie przerwy, przed rundą pytań , uczniowie mogli wybrać sobie materiały informacyjne dotyczące Niemiec, które pogłębią wiedzę na temat naszych sąsiadów. Oczywiście było też „coś na słodko” i „coś do picia”. Po przerwie młodzież pytała o istotę federalizmu niemieckiego, o różnice w programach nauczania w poszczególnych Landach, o stypendia naukowe dla młodych Polaków. Uczniowie interesowali się również tym jak należy przygotować się do kariery dyplomatycznej. Nie zabrakło pytań o ostatnie wydarzenia kulturalne, czyli o stosunek niemieckiej opinii publicznej do wchodzącego również na nasze ekrany kinowe , amerykańskiego filmu „Walkiria” z Tomem Crusem w roli głównej. Trzy godziny spotkania upłynęły niespostrzeżenie.
Spotkanie z pracownikami Ambasady Niemiec nie jest nowością dla uczniów naszej szkoły. W maju zeszłego roku, to my gościliśmy , w budynku liceum przedstawicieli ambasady, którzy rozmawiali z uczniami klasy III c, podsumowując tym samym trzyletni cykl związany z młodzieżową , polsko-niemiecką wymiana szkolną. W tym roku możemy pochwalić się jubileuszem 10- lecia stałego partnerstwa między L.O. im.K.I.Gałczyńskiego i Friedrich-List-Berufkolleg z Herford w Niemczech.
Program seminarium informacyjnego Ambasady Niemiec skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a szczegółów o nim można dowiedzieć się ze strony internetowej www.warschau.diplo.plOpiekun Szkolnego Koła Europejskiego UNA

Katarzyna Kałuszko