Konkurs "Czy znasz Kraków"
   Drużyna z Otwocka zajęła I miejsce w ogólnopolskiej edycji konkursu historycznego "Czy znasz Kraków". Nie brała tu udziału młodzież z Krakowa i ogólnie Małopolski - dla nich jest osobny konkurs prowadzony równolegle z edycją ogólnopolską.
   Młodzież (15-19 lat) z innych niż nasze województwo, została zaproszona do dorocznego konkursu historycznego wyjątkowo - z racji obchodzonego jubileuszu 750 - lecia lokacji miasta Krakowa. Temat to "Kraków na przestrzeni dziejów - od lokacji do czasów współczesnych". Wczoraj (20.04.2007) w Muzeum Historycznym w Krzysztoforach odbył się finał konkursu (w zmaganiach wzięło udział 9 najlepszych drużyn). Do konkursu przygotowywali się u siebie i przyjeżdżając do Krakowa - na warsztaty i zwiedzanie.
   Kto "dowodził obroną Krakowa w czasie oblężenia szwedzkiego w 1655 r. (odpowiedź - Stefan Czarniecki)? Kto jest autorem późnobarokowej dekoracji stiukowej w kościele św. Anny w Krakowie (Baltazar Fontana)? Jaką funkcję pełnił początkowo Szczerbiec, miecz koronacyjny polskich królów (był to książęcy miecz ceremonialny)? Jaki zabytek renesansowej architektury w Krakowie jeden z historyków sztuki nazwał "perłą renesansu' na północ od Alp" (kaplicę Zygmuntowską)? Między innymi na takie pytania musieli odpowiedzieć uczestnicy finału. Rozpoznawali krakowskie zabytki - na podstawie fragmentów przezroczy, a także postaci związane z miastem - na podstawie odczytywanych po kawałku życiorysów (m.in. Michała Bałuckiego, Jana Matejki, św. Adama Chmielowskiego). Mieli wskazać konkretne zabytki na planie miasta. Odgadywali też, kto jest na zdjęciu - np. młody Karol Wojtyła, Wisława Szymborska, Józef Dietl, Krzysztof Penderecki, Tadeusz Kantor. Była też zabawa w skojarzenia - trzeba było wiedzieć, że "świętą wojnę" należy skojarzyć z Wisłą i Cracovią, a "smakosza dziewic" - ze smokiem wawelskim. Na koniec dwie drużyny walczące o I miejsce miały zachęcić znajomych do odwiedzenia Krakowa. Zdobywcy I miejsca z Otwocka mówili o zabytkach, a II - z Bytomia - o związkach Krakowa ze Śląskiem, klimacie miasta i o Krakowie jako mieście studenckim.
   I miejsce zajęła drużyna z województwa mazowieckiego, z LO im. K.I Gałczyńskiego w Otwocku: Jacek Kordel, Joanna Sujka i Marlena Całka, pod opieką Marii Bołtryk. Dzięki konkursowi bardzo dużo rzeczy się dowiedzieliśmy, a także - przyjechaliśmy tutaj. Zawsze chciałam przyjechać do Krakowa, myślałam, że to stanie się później - a teraz właśnie udało mi się być dwa razy w tym pięknym mieście - mówiła nam Joanna Sujka. Przyznała, że najtrudniejszym zadaniem finału było to związane z zareklamowaniem Krakowa. Zwycięska drużyna w nagrodę m.in. wyjedzie na Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne do Orleanu we Francji. II miejsce zajęli reprezentanci I LO z Bytomia, III MDK z Jasła. Organizatorzy konkursu to Centrum Młodzieży im. dra H. Jordana w Krakowie i Muzeum Historyczne m. Krakowa.

(artykuł z: Dziennik Polski, sobota, 21 kwietnia 2007)

Dziękujemy Pani Profesor Marii Bołtryk za przygotowanie nas do konkurs i opiekę nad nami w Krakowie.
Jacek Kordel
Joanna Sujka
Marlena Całka

Powrót